Međunarodni dan zaštite močvarnih područja
Autor: Josip Kačunić, 12. 2. 2022.

Međunarodni dan zaštite močvara i močvarnih staništa obilježava se 2. veljače u svim državama svijeta. Na taj dan 1971. godine u iranskom gradu Ramsaru donesena je Konvencija o zaštiti vlažnih staništa, koju je do danas potpisalo više od 159 zemalja, među kojima i Hrvatska.
Ramsarska Konvencija je sporazum koji čini okvir za međunarodnu suradnju u zaštiti i razumnom iskorištavanju močvara. Među 116 zemalja koje su potpisale Ramsarsku konvenciju nalazi se i Hrvatska, a na Ramsarskom popisu su i naša močvarna područja poput Crne Mlake, Donji tok Neretve, Kopački rit, Lonjsko i Mokro polje.

No, na močvarama i drugim vodenim površinama nije prisutna samo bogata ornitofauna. Na tim područjima rastu posebne biljne vrste, praćene i specifičnim životinjskim vrstama, posebno ribama i beskralješnjacima. Močvarna staništa su  najugroženiji ekološki sustavi - zbog isušivanja, onečišćenja i prekomjernog iskorištavanja njihovih bogatstava.

Učenici 4. razreda OŠ Slano obilježili su ovaj važan eko-datum na način da su se upoznali s zaštićenim riječnim kornjačama, koje imamo i u našim Majkovima.

Svakako vrijedi istaknuti kako je Vlada Republike Hrvatske, na svojoj 98. sjednici održanoj 27. siječnja 2022. godine, usvojila Uredbu o proglašenju posebnog rezervata Lokve u Majkovima, koju je izradilo Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja temeljem Zakona o zaštiti prirode, čime je Republika Hrvatska dobila, prvi put, područje zaštićeno u kategoriji posebnog herpetološkog rezervata.

Lokve su značajne kao stanište strogo zaštićene vrste, riječne kornjače (Mauremys rivulata). Zaštita ovog područja u kategoriji posebnog rezervata od državnog je značenja čime se ostvaruju preduvjeti za dugotrajno očuvanje krških lokvi i njihove bioraznolikosti.

Učenici su u sklopu kreativne radionice od glinamola izradili male riječne kornjačice što im je bilo veoma zabavno i drago, posvješćujući sebi i drugima kakvo blago imamo u našim krajevima Dubrovačkog primorja.

FOTO: