Terenska nastava u Arboretum Trsteno
Autor: Josip Kačunić, 18. 10. 2021.

Predivan, sunčan i topao jesenski dan. Različita stabla navukla su svoj šareni i magični kaput koji u nama izaziva divljenje i oduševljenje.  Ponedjeljak, prvi nastavni dan nakon vikenda, a mi odlazimo na terensku nastavu u Arboretum. Mislim da će nam ovaj dan biti odličan…

Dana 18. listopada 2021. učenici od 1. do 4. razreda OŠ Slano u pratnji svojih učiteljica te vjeroučitelja uputili su se na terensku nastavu u jedan od najstarijih spomenika vrtne arhitekture,  Arboretum Trsteno. S obzirom na sve epidemiološke mjere kao i brojne preventivne zabrane ovo je bilo prvo naše putovanje van škole nakon dugo vremena.

Polazak je bio u 8 sati iz Slanoga. Nakon kraće voženje učenici su stigli u Trsteno. Nakon iskrcavanja na autobusnu stanicu vjeroučitelj Josip Kačunić pokazao im je dva velika stabla platana, objasnivši njihovo značenje, povijest kao i samo podrijetlo. Nije trebalo previše vremena da učenici obujme i zagrle stablo, stvarajući krug prijateljstva i zajedništva oko njega. Starčevo srce, zakucalo je jače no ikad zbog njihove mladosti, radosti i veselja.

Slijedilo je lagano spuštanje ulicom do ulaza u Arboretum. S obzirom kako su naši učenici iz ove Županije nije nam bila potrebna ulaznica. Dapače, djelatnicima Arboretuma bilo je iznimno drago što im učenici OŠ Slano dolaze u posjet i obilazak.

Srdačno nas je dočekao upravitelj  dr. sc. Ivan Šimić. Na veoma zanimljiv i poučan način izlaganja proveo nas je kroz čitavi arboretum. Zahvaljujemo mu na tome.

Znatiželjni pogledi učenika letjeli je na sve strane jer se imalo mnogo toga za vidjeti.  Koja riznica bogatstva, tolike bioraznolikosti nedaleko od naše škole.

Nakon obilaska učiteljice su povele svoje učenike po razredima na realizaciju unaprijed pripremljenih nastavnih jedinica iz različitih predmeta. Učenicima je bio užitak imati školu na otvorenom, u tom malom kutku južnjačkog raja na zemlji.

Poslije toga svim učenicima je održan i sat tjelesne kulture na obližnjem travnatom igralištu. Bilo je tu različitih aktivnosti, od nogometa do graničara…..Čak i pojedini nastavnici nisu mogli odoljeti čarima igre, priključivši se učenicima.

Prepuni pozitivnih dojmova kao i novih spoznaja učenici su se vratili u Slano oko 12 sati. Bio je to veoma dobar, zabavan te ujedno i veoma koristan nastavni dan.

(klikni na fotografiju za FOTO-GALERIJA)