Naši učenici na velikoj završnici Plazma Sportske igre mladih
Autor: Josip Kačunić, 6. 9. 2018.

Nakon odličnog plasmana na otvaranju Plazma Sportske igre mladih u Slanomu, u igri Graničar 2009. godište i mlađe, naša ekipa sastavljena od prvaša i drugaša stekla je pravo sudjelovanja u velikoj međunarodnoj završnici u Splitu. Poziv je stigao 13. kolovoza, pa je bilo veoma malo vremena za dodatne pripreme i treninge. Krenuli smo autobusom agencije Platanus 22. kolovoza. Ekipa se sastojala od dvoje učenika prvog i sedam učenika drugog razreda uz pratnju učiteljica – trenerica Katarine i Nataše. S nama je putovala i ekipa Srdelice iz Stona, također finalisti Graničara godište 2007. i njihove učiteljice Zdravka i Nikolina. Putem nije nedostajalo zabave, pjesme i viceva.

Uz jedan odmor, u Učenički dom Split stigli smo oko podne. Nakon smještaja i ručka vrijeme smo ispunili odlaskom na kupanje na splitsku plažu Trstenik. Odlično smo se zabavili. Poslije večere smo se otišli prošetati oko kampusa i na igralištu sreli jednu ekipu naših vršnjaka na treningu. Nije nam trebalo mnogo da „zaigramo“. To nam je bila slučajna, ali veoma korisna priprema za sutrašnje utakmice. To je bila ekipa iz Paraćina iz Srbije. Trebalo je ići na spavanje jer je sutra veliki dan. Osvanuo je i on. Ustajanje, doručak, oblačenje dresova i zajednički odlazak svih ekipa pješice do SC Gripe. Ždrijeb je odlučio da igramo drugo kolo. Prvi protivnik je bila ekipa Križevaca. Nažalost, izgubili smo. „Prvi se mačići bacaju u more“. Tu smo se tražili po rječniku naših Vatrenih. Ušli smo u polufinale i za medalju smo se borili, zamislite, s ekipom Paraćina s kojima smo noć prije trenirali. Vratili smo se u igru. Rezultat 15:11 i 15:12 po setovima bili su dovoljni za 3. mjesto  i brončanu medalju. Našoj sreći nije bilo kraja. Nije nas pokolebao prerani odlazak kući našeg Roka i „posuđivanje“ djevojčice Petre, atletičarke iz Osijeka. Veselje je bilo još veće kad smo doznali da je i ekipa iz Stona također osvojila broncu u njihovoj kategoriji. Poseban je osjećaj i veliki ponos stajati u redu za medalju, sagnuti glave i primati čestitke od organizatora i pozirati mnogim kamerama. Učiteljice iz obje ekipe su odlučile za ovakav uspjeh ispuniti želje igrača za večernji izlazak. Obišli smo Rivu, HNK Split, bili ispred crkve Gospe od zdravlja. Sreli smo veoma zanimljivog čovječuljka sličnom onom „zlatnom“ sa Straduna i fotografirali se s njim. Poslije osvježenja sladoledom vratili smo se u dom. Završio je onaj naš najvažniji dan u Splitu. Nakon planiranja programa za sutrašnji dan, puni dojmova, ali i umora nije nam trebalo puno da utonemo u san.

Treći dan našeg boravka u Splitu odlučili smo posjetiti Poljud.  Jer biti u Splitu, a ne poći na Hajdukov stadion nije to to. Razgled su učiteljice dogovorile za 12 sati. Vodič nam je ispričao najvažnije događaje iz povijesti Hajduka pokazujući slike u predvorju. Posjetili smo trofejne dvorane, preuređeni novinarski salon i na kraju je uslijedilo neizostavno fotografiranje na slavnom terenu i kućici za domaće i goste. Presretni smo napustili poljudsku ljepoticu i žurno pošli u dom na ručak jer smo dogovorili i kino u City Centru. Gledali smo film Hotel Transylvania 3. Obišli smo i Centar, malo se okrijepili i krenuli u dom na spremanje na veliku završnicu koja je vrhunac našeg boravka. Svi smo dobili majice Plazma Sportske igre mladih i zamislite kako nas je bilo vidjeti više od 1000 natjecatelja i voditelja isto odjevenih. Kolona od desetak autobusa „Prometa“ prevezla nas je do Rive.

Program svečanog zatvaranja Igara je počeo u 19,30 sati. Obratili su nam se organizatori, predstavnici država sudionika i nekoliko poznatih sportaša. Preko video zida nas je pozdravio i najbolji igrač Europe i nedavnog svjetskog prvenstva Vatreni Luka Modrić. Susreli smo se i s Dinom Rađom, Slavenom Bilićem, Igorom Štimce, a najviše nam je žao što je daleko od našeg mjesta bio najpoznatiji trener Zlatko Dalić. Zabavljali su nas pjevači iz Voice-a i kako to dolikuje velikim događajima, sve je završilo uz prekrasan vatromet. Ponovno smo se autobusima vratili u dom i večeru imali oko 23 sata.

Sretni smo vrlo brzo zaspali. Sutradan, oko 8 sati krenuli smo u slano. Odveli smo ekipu Srdelice u Ston, a naši roditelji su nas iznenadili dočekom i kako priliči „malim Vatrenima“ neizostavnom tortom.

Nataša Pasković, učiteljica RN

IDI U FOTO-GALERIJA