preskoči na sadržaj

Osnovna škola Slano

Login
Kalendar
« Travanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Prikazani događaji

Anketa
Ovogodišnje školske maškare bile su:



Brojač posjeta
Ispis statistike od 8. 11. 2013.

Ukupno: 97953
Ovaj tjedan: 189
Danas: 56
Novosti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
ČITAJ MI!
Autor: TEA Kompar Jerković, 23. 5. 2017.

    U petak, 12.05., u našu školu je, s velikim entuzijazmom, došla mr. sc. Marija Radonić, pedijatrica OB Dubrovnik, kako bi sudionike predavanja (bili informirani i pozvani učitelji, roditelji vrtićkog i školskog uzrasta, liječnica i svi koji žele sudjelovati u promoviranju čitanja naglas) upoznala s kampanjom i potaknula i u slanskoj sredini jedan važniji odnos prema temi.


Čitanje u školi je jedna od najzastupljenijih aktivnosti. Treba li još i razgovarati o čitanju i važnosti čitanja za razvoj djeteta?!?

    Doprinos pravilnom rastu i razvoju djeteta zadatak  je svih osoba koje se bave djetetom, bilo odgojem i obrazovanjem u najranijoj dobi,  školskoj dobi ili pak liječenju. Čitanje je aktivnost koja potiče djetetov kognitivni, emocionalni i socijalni razvoj djeteta.

    Kampanja „Čitaj mi“ promovira čitanje naglas od najranije djetetove dobi, uz odabir slikovnica primjerenih kronološkoj dobi djeteta i njegovoj sposobnosti shvaćanja.

       Unatoč nažalost malom broju slušatelja, prisutni su mogli uživati u veoma stručnom, a u isto vrijeme jednostavnom i zanimljivom izlaganju. Nadasve, mislim da je nas koji smo uključeni u stalan rad s djecom, te nailazimo i na djecu s teškoćama u  učenju, te školskim neuspjehom ohrabrila činjenica kako se upornošću i dugotrajnim višegodišnjim nastojanjem postižu rezultati pa makar išli puževim koracima. 

   

Pohvaljujemo i naše učenice, sudionice natjecanja u čitanju naglas, Mateu Majdandžić i Karmen Knežić koje su postigle značajan rezultat  na natjecanju u Gradskoj knjižnici  u Dubrovniku, kao i na 4. Nacionalnom natjecanju u čitanju naglas za učenike od 3. do 8. razreda u Sisku u organizaciji Narodne knjižnice i čitaonice Vlado Gotovac u Sisku gdje je Matea bila na drugom mjestu. Bravo!

                                              

    I na kraju roditeljima, bakama djedovima, ujacima, ujnama, strinama i stričevima braći i sestrama  nekoliko savjeta:

  • Glasno čitanje u obitelji može postati ritual tijekom djetetovog odrastanja.
  • Glasno čitanje može postati aktivnost koja zbližava tinejdžere i mlađu braću i sestre. Bake i djedovi, ujne i ujaci, tete i stričevi te bliži i dalji rođaci mogu čitati djeci dok s njima provode vrijeme. Tako se jednostavno mogu stvoriti nove prilike za glasno čitanje djeci svih uzrasta.
  •  Čitati naglas treba kada odgovara svim sudionicima čina čitanja: ujutro, poslijepodne, navečer, bilo da se radi o točno određenom terminu ili je riječ o spontanom čitanju – kada su i dijete i odrasli raspoloženi za priču – a to se može odvijati u autu, u liječničkoj čekaonici, u autobusu, u gradu, u parku, na izletu...
  • Čitati treba onoliko dugo dok djeca žele slušati. Djecu ne treba prisiljavati na slušanje priče. S vremenom djeca razvijaju koncentraciju pa se vrijeme slušanja priče produljuje. Samo 15 minuta glasnog čitanja dnevno pomaže djetetovu cjelokupnom razvoju.
  • Neka djeca vole slušati priču dok crtaju ili se igraju nekom igračkom pa je i to preporučljivo.
  • Čitajte djeci naglas od rođenja kako bi ona......mogla povezati čitanje i knjige s ugodnim osjećajima.
  • ...mogla čuti zvukove, rime i riječi.
  • ...mogla koristiti svoja osjetila sluha, vida i opipa.
  • ...mogla stvarati zvukove – od gugutanja do riječi.
  • ...mogla pokazati na sliku, a osoba koja čita imenovati to što dijete pokazuje.
  • ...počela razumijevati da slike prikazuju određene predmete iz njihove okoline.
  • ...dakako – mogla uživati u glasnom čitanju!

 

                                             Katarina Falkoni, učiteljica razredne nastave





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju