21.ožujka.2017. Svjetski dan sindroma Down (WDSD)
Autor: Josip Kačunić, 22. 3. 2017.

Imenjakinja slavenske božice proljeća, Vesne, ravnateljica  Osnovne škole Slano Vesna Vodopivec inicirala je u Osnovnojh školi Slano obilježavanje 21. ožujka 2017., Svjetskog dana sindroma Down (WDSD).

Naši učenici i učiteljice obukli su šarene čarape, učiteljica Nataša Pasković napravila je sa učenicima 4. razreda prigodan plakat,a stručni suradnik pedagog prof. Ivana Penjak Kasavica fotografirala je učenike nakon 5. sata u rasparenim čarapama i tom prigodom pojasnila što je to Down Syndrome.:

„ Down Syndrome International (DSI) službeno je odredio 21. ožujak kao Svjetski dan sindroma Down (WDSD). Datum je simboličan, a izabran je kako bi označio potrostručenje (trisomiju) 21. kromosoma kod sindroma Down. Ciljevi obilježavanja ovog dana su buđenje svijesti i razumijevanja te međunarodna podrška kako bi se poštovala prava ljudi sa DS-om i poboljšao njihov položaj, a samim tim i  njihova kvaliteta života. Prosječno se jedno od 650 novorođene djece rađa s Down sindromom.

Rasparene šarene čarape su simbol Svjetskog dana sindroma Down jer ih osobe s Downom ne mogu upariti. Nošenjem šarenih čarapa izražava se podrška borbi osoba s Down sindromom da se integriraju u naše društvo, da im se osigura mjesto u vrtiću i školi, te radno mjesto. Zašto  nositi rasparene šarene čarape? Zato jer se tako simbolički povezujemo sa djecom sa Downovim sindromom koja ne znaju upariti čarape te da se priča o problemima osoba s Down sindromom. Kada vas upitaju: zašto nosiš šarene (različite) čarape, progovorit ćete o problemima osoba s Downom i pokazati solidarnost.“

Pedagoginja je učenicima zadala i domaću zadaću za četvrtak i to: „Da svatko napiše po jednu rečenicu o tome zašto je različitost dobrodošla i poželjna?“Učenici će u četvrtak 23.ožujka 2017. pročitati svoje zadaće pred svojim kolegama u razredu.

I.P.K.

Idi u Foto-galerija: