Ekskurzija 8. razreda
Autor: Josip Kačunić, 30. 5. 2022.

Dana 19. svibnja 2022. godine učenici kombiniranog odjela 7/8. d. razreda PŠ Ponikve, učenici 7.a i 8.a razreda OŠ Ston, OŠ Smokovljani, te učenici 8. razreda OŠ Slano uz pratnju razrednika, krenuli su na planiranu trodnevnu ekskurziju u Zadar.

U ranim jutarnjim satima uputili smo se u Imotski, koji smo panoramski obišli. Nakon toga put nas je odveo do NP Paklenica gdje su učenici u pratnji vodiča obišli mali dio Nacionalnog parka koji se proteže na skoro 100 〖km〗^2. Vodič nas je upoznao s prepoznatljivim obilježjima kao što su autohtone šume crnog bora, nekoliko tipova bukovih šuma, te raznolikim životinjskim svijetom. Kasnije, u popodnevnim satima, smo stigli u Zadar, gdje smo nakon ručka imali obilazak grada u pratnji vodiča. Posebno impresivne su bile crkva sv. Donata, katedrala sv. Stošije, glavna ulica Kalelarga, Morske orgulje, te moderna atrakcija – Pozdrav suncu. Naposljetku smo stigli u hostel, gdje smo nakon okrijepe imali kratku zabavu za učenike.

Sljedeći dan smo započeli odlaskom u Skradin, gradić smješten na desnoj obali rijeke Krke. Zatim smo se ukrcali na brod i plovili uzvodno do NP Krka. Po dolasku smo imali šetnju s vodičem do Skradinskog buka i šetnju poučnom stazom u dužini od 2 km, gdje su učenici uživali u ljepotama 7 sedrenih slapova i prirodnom krškom fenomenu. Ovdje se nalazi i kompleks mlinica, etnografska baština dragocjena cijeloj Hrvatskoj. Po dolasku u Šibenik smo imali ručak, te slobodno vrijeme u šoping centru Dalmar. Zatim smo u pratnji vodiča imali obilazak i samoga grada gdje se najviše istakla katedrala sv. Jakova. Ušli smo u nju, te imali jako zanimljivo predavanje o njezinoj izgradnji, impresivnim kamenim svodovima građenima po uzoru na današnje lego kockice, mnoštvu ornamenata i slično. U unutrašnjosti katedrale posebnu pozornost privlači krstionica koja je u stilskom pogledu originalna i kreativna sinteza kasne gotike i rane renesanse. Naporan dan je brzo bio zaboravljen povratkom u hostel i novom zabavom za učenike.

Već pomalo i pospani, oprostili smo se od Zadra, te naš posljednji dan ekskurzije započeli posjetom Kninu. Po vrućem danu, šetnja i uspon do Kninske tvrđave nisu bili jednostavni. Kratko hlađenje smo imali u muzeju Domovinskog rata „Oluja 95“, gdje su učenici čuli ključne informacije o stvaranju naše suverene države. Zatim smo se zaputili u Sinj, alkarski grad. Kratku šetnju gradom uz vodiča, pratio je i posjet Muzeju sinjske alke u Alkarskim dvorima.  Sljedeća stanica – Split, centar Dalmacije. Uz pratnju lokalnog vodiča razgledali smo kulturno-povijesne znamenitosti: Peristil, katedralu sv. Duje, spomenik Grguru Ninskom, Vestibul, crkva i samostan sv. Dominika i Narodni trg. Red je došao da se uputimo i na konačno odredište našeg putovanja, povratak kući, koji je uslijedio u kasnim večernjim satima.

Ivan Dodig