Izrada voštanih svijeća
Autor: Josip Kačunić, 4. 1. 2022.

Pčelinji vosak je obnovljivi, prirodni proizvod bez aditiva i dodataka. Pčelinji vosak ima netoksična svojstva što ga čini idealnim za čisto sagorijevanje. Za razliku od parafinskih svijeća, svijeće od pčelinjeg vosaka su hipoalergijske, idealne za osobe s alergijama ili drugim osjetljivostima te se preporučuju kao pomoć u ublažavanju simptoma alergija. Negativni ioni, koje pri sagorijevanju oslobađaju svijeće od pčelinjeg voska utječu na čovjekovo raspoloženje i pospješuju da se osjećamo bolje.

(klikni na fotografiju za FOTO-GALERIJU)

Četvrtaši OŠ Slano u sklopu božićnih radionica aktivno su sudjelovali u izradi svijeća od domaćeg pčelinjeg voska kao i reciklaži parafinskog voska.

Radionicu su zajednički vodili Dubravka Lučić, Željana Mišković i Josip Kačunić. Cilj radionice bio je ukazati učenicima na ljepotu, vrijednost kao i samu ljekovitost svijeća od pčelinjeg voska, vrijednog proizvoda marljivih pčela. Isto tako htjelo se potaknuti učenike na proizvodnju domaćih prirodnih proizvoda. Velika zahvala ide i gospođi Mirjani Radić, koja ih je opskrbila domaćim pčelinjim voskom iz vlastitih košnica. Učenicima je cijeli proces proizvodnje bio i više nego zanimljiv. Posebno je bilo lijepo što su se svi organizirano i skladno podijelili u zadaćama, dok su jedni stajali uz kuhalo otapajući vosak, drugi su pak usitnjavali isti, a treći ga kasnije salijevali u kalupe.

U drugom dijelu imali su i reciklažu parafinskog voska od kojeg su se dobivale nove svijeće. U tom smislu veliku zahvalu dugujemo učenicima 3. razreda koji su se potrudili skupiti ostatke starih svijeća.

Stari vosak prvo se usitnjavao, potom se otapao i u tom postupku su se nadodavala različita eterična ulja po izboru učenika.Kao konačan proizvod dobili smo nove mirisne i ukrasne svijeće.

Sve svijeće učenici su na kraju ponudili na humanitarnom božićnom sajmu.

Bila je to jedna lijepa, vesela, zabavna kao i edukativna radionica........

VIDEO SNIMAK