Državna smotra Lidrano 2019. u Šibeniku
Autor: Josip Kačunić, 3. 4. 2019.

Josip Burić, učenik 2. razreda naše škole uz još jednog učenika iz OŠ Lapad iz Dubrovnika predstavljao je Dubrovačko-neretvansku županiju na ovogodišnjoj Državnoj smotri Lidrano 2019. u šibenskom Solarisu 25.- 27. 3. 2019.

Josip je imao pojedinačni scenski nastup monologom „Zašto kraljević ne voli princezu“ Ivane Borovac. Za nastup ga je pripremila mentorica Nataša Pasković.

Prije Šibenika Josip je prošao Međuopćinsku razinu u Trpnju na Pelješcu, te županijsku u kazalištu Marina Držića u Dubrovniku.

Predstavnici DNŽ u pojedinačnom scenskom nastupu, novinarskom radu, literarnom radu i školskom listu zajedno sa svojim mentorima putovali su autobusom iz naše županije prihvaćajući putem sudionike iz Imotskog i Sinja. U Šibenik smo stigli oko 11 sati. Josip je odmah iza 12 sati imao probu u kongresnoj dvorani hotela Ivan , a potom smo se smjestili u hotel Niko. U slobodnom vremenu do večere i nastupa obišli smo prostore Solarisa šetnice, igrališta, zabavni park…

Upoznali smo mnogo novih prijatelja iz svih županija Hrvatske.

Najvažniji trenutak bio je svečano otvorenje Smotre i Josipov nastup na istom. Sve je prošlo u najboljem redu. Josip se odlično snašao na pozornici i zaradio ovacije i veliki pljesak mnogobrojne publike. O tom nastupu se po hodnicima hotela pričalo sve dane boravka u Solarisu. Prilazili su mu i čestitali učenici i mentori, ali i članovi žirija (glumci Franka Klarić, Barbara Rocco, Jakov Bilić, i pjesnik Enes Kišević).

Drugog dana boravka obišli smo grad Šibenik. Posjetili smo katedralu sv. Jakova, pozornicu šibenskog dječjeg festivala i još neke kulturne znamenitosti.

Poslijepodne smo davali podršku ostalim sudionicima DNŽ u njihovim nastupima.

Večernji sati su bili posvećeni skupnim scenskim nastupima koji su također bili predivni. U srijedu ujutro smo imali okrugli stol za pojedinačne scenske nastupe gdje je žiri ocjenjivao svaki nastup posebno. Josip je dobio najbolje ocjene od svih članova za izbor teksta, kretanje po pozornici, artikulaciju i sve što je „potrebno pravim glumcima“ (vidi VIDEO)

Ovo natjecanje je zamišljeno kao revija – SVI SU POBJEDNICI i svi učenici i mentori su dobili priznanja i Zbornik Lidrano 2019.

Svečano zatvaranje Lidrana je proteklo u znaku pjesme, plesa i obraćanja gradonačelnika Šibenika, župana Šibensko-kninske županije i predstavnika Agencije. Nakon ručka svi sudionici su napustili Šibenik i vratili se u svoje krajeve, a stigli su srednjoškolski Lidranovci.

Nataša Pasković, učiteljica RN

Idi u FOTO-GALERIJA