Izlet u Ston
Autor: Josip Kačunić, 3. 6. 2018.

U srijedu, 30. svibnja, učenici, učitelji, pedagogica i ravnatelj OŠ Slano bili su na izletu u Stonu i proveli prekrasno jutro upoznavajući se sa srednjovjekovnim znamenitostima po veličini i značaju drugoga grada slavne Dubrovačke Republike, ali i u posjetu OŠ Ston.

Izlet u Ston nije mogao proći bez posjeta solani. Stonske su solane najstarije u Europi, a sol se i danas proizvodi na tradicionalni način. Nakon solane posjet se nastavio u novoobnovljenoj tvrđavi Veliki Kaštio, utvrdi koja je podignuta radi zaštite soli. Pogled s vrha tvrđave sve je oduševio. S jedne se strane pruža veličanstven pogled na solane i stonsko polje, a s druge strane na Ston i stonske zidine, jedan od najvećih srednjovjekovnih graditeljskih projekata. Zbog čestih napada i pokušaja da se preuzmu solane, Dubrovčani su izgradili zidine koje povezuju Ston i Mali Ston. Sol je u srednjem vijeku bila dragocijena i toliko skupa da su je nazivali bijelo zlato pa je bilo važno zaštiti zaštititi ljude i solane od kojih je država stekla bogatstvo.

Nakon kulturno-povijesno dijela bilo je vrijeme za mali predah, a slobodno vrijeme većina je učenika iskoristila za sladoled i šetnju po Stonu.

Drugi dio izleta bio je rezerviran za posjet OŠ Ston. Susret s vršnjacima iz Stona bio je jako zanimljiv, a na kraju su se mlađi razredi obiju škola natjecali u graničaru, a stariji u nogometu. Utakmice su odigrane u prijateljskom ozračju i uz glasno navijanje učenika i učitelja.

U 13h sati krenuli smo prema Slanomu. Bilo je poučno, lijepo i zabavno!

Tea Đivanović-Prce

Idi u FOTO-GALERIJA