Obilježen Dan planeta Zemlje - Majkovi
Autor: Josip Kačunić, 11. 5. 2017.

Dana 27.4.2017. učenici OŠ Slano obilježili su eko-datum Dana planeta Zemlje kroz akciju sadnje i akciju čišćenja u mjestu Majkovi.

Naime, spomenuta akcija bila je ujedno i projektni dan s kojim smo završili kampanju "Za manje otpada".

Učenici nižih razreda (1.-4. r.) bili su uključeni u akciju čišćenja okoliša dok su učenici viših razreda (5.-8. r.) proveli sadnju bilja na unaprijed dogovorenoj lokaciji.

U Majkovima nas je dočekala gospođa Ružica Tepišić, koja nam je na samom početku održala i prigodno predavanje na temu ekologije. Simpatično je to što ovog puta "rešetanje" pitanjima nije zapalo učenike nego učitelje. Na svu sreću učitelji su uspješno odgovorili na sva pitanja. Gospođa Ružica je naglasila kako u Majkovima posebno treba voditi brigu i o pčelama te o riječnoj kornjači  (Mauremys rivulata) čija su prirodna staništa ugorožena čovjekovim lošim i neodgovornim djelovanjem i utjecajem na prirodu.

Iza zajedničkog uvodnog predavanja eko-koordinator je učenike podijelio u dvije grupe. Jedna grupa se zaputila pješice put Kuće meda, gdje su tim putem sudjelovali i u akciji čišćenja mjesta. U Kući meda gospođa Ružica ih je upoznala s procesom dobivanja meda kao i s proizvodima od istoga.

Druga grupa je ostala s par učitelja i realizirala akciju sadnje lavandi i ružmarina. Dječaci su odradili onaj hrabriji, teži dio prekopavanja i pripremanja rupa za sadnice. Bogu hvala, posla je bilo za svakoga tako da su svi stigli na red uzeti kopačicu, a opet bez da se itko posebno umorio i slomio. Iza njih su djevojčice posadile sadnice te još malo dodatno uredile oko biljaka.

Iza provedenih ekoloških akcija našli smo se zajedno na prigodnom domjenku u Vatrogasnom domu Majkovi. Prije samog blagovanja vjeroučitelj je izrekao zahvalnu molitvu za darove koji su se našli stolu, kao i za uspješno odrađenu akciju nakon čega smo se svi pokrijepili.

Na kraju kao Eko-škola moramo zahvaliti, na prvom mjestu, gospođi Ružici Tepišić na srdačnom dočeku kao i gospodinu Ivu Lobroviću koji nam je osigurao prostor. Veliko hvala i gospodinu Slavenu Zvonu koji nam je preko Turističke zajednice Općine Dubrovačko primorje darovao sadnice te nam u svemu dao potporu i podršku.

Veselimo se i radujemo i budućim ekološkim akcijama u našem mjestu!

J.K.

Idi u Foto-galerija: