Ekskurzija četvrtaša "Srednja Dalmacija"
Autor: TEA Kompar Jerković, 9. 5. 2017.

Sukladno Godišnjem planu i programu te Kurikulumu za školsku godinu 2016./2017., učenici četvrtog razreda su, sa svojom učiteljicom Natašom Pasković i učiteljicom pratiteljicom Katarinom Falkoni, boravili na ekskurziji „Srednja Dalmacija“, od 26. do 28. travnja. Na put su pošli zajedno s učenicima i učiteljicama OŠ Lapad i PŠ Montovjerna.

Put je započeo u Slanomu u 8 sati uz pratnju vodičke koja je govorila o krajevima kroz koje smo prolazili do naše prve destinacije – Zadra. Razgledali smo stari dio grada i instalacije Pozdrav Suncu i Morske orgulje koje su nas najviše dojmile.

Nakon ručka smo posjetili povijesno grad Nin. Ondje smo vidjeli solanu te uz stručnu pratnju doznali postupke dobivanja soli po „starom receptu“. Posjetili smo i Muzej soli, spomenik Grguru Ninskom, knezu Branimiru i najmanju katedralu na svijetu – Crkvu sv. Križa.  Učenici su pokazali dobro znanje jer nam je baš ovo gradivo po mjesečnom planu i programu za mjesec travanj.

U večernjim satima smo stigli u Solaris – dječji hotel „Andrija“ koji je oduševio sve učenike i učitelje jer je ondje sve podređeno djeci: sobe, namještaj, okoliš, igraonica i najvažnije – disco. Nakon smještaja, večere i zabave, uslijedio je kraj našeg prvog dana.

Sljedeći dan je započeo posjetom Sokolarskom centru „Dubrava“ gdje smo se upoznali s bolnicom za ptice koja je jedina u Europi. Kroz edukativni prikaz,  u kojemu su sudjelovala i naši učenici, čuli smo o orlu, sokolu i sovu koji se ovdje oporavljaju te pripremaju na slobodu. Učenici su imali mogućnost držati ptice te se fotografirati.

Oko 11 sati smo se uputili u Etnoland Dalmati u Pakovo Selo gdje su se učenici upoznali sa životom Dalmatinske zagore u prošlosti (dijelovi kuće, podjela poslova, hrana, odjeća…).  Sljedeća postaja bio je Nacionalni park Krka. Do najvećeg slapa Skradinskog buka vozili smo se busom, a ostatak smo proveli u šetnji parkom i igri na sportskim terenima.

Posljednji dan naše ekskurzije smo započeli obilaskom grada Šibenika. Razgledavali smo Katedralu svetog Jakova koja je zbog svojih iznimnih vrijednosti  2000. godine uvrštena u UNESCO-ov popis svjetskog kulturnog nasljeđa.

Nakon kupnje suvenira i osvježenja sladoledom, sjeli smo u bus i krenuli prema Splitu. Došli smo na Poljud gdje smo obišli prostore NK Hajduka. Vodič NK Hajduka nas je proveo kroz Bili salon – muzej pehara, dvoranu za novinare gdje smo mogli sjesti za stolove za kojima treneri i igrači daju izjave. Sreći i fotografiranju nije bilo kraja. Za kraj su učenici mogli protrčati terenom, obići tribine i kućice za igrače i trenere. Posjet Splitu završio je obilaskom starog dijela grada gdje se nalaze Dioklecijanova palača, Peristil, Jupiterov hram te katedrala sv. Duje.

Put busom prema Slanomu prošao je u natjecateljskom duhu jer je vodička organizirala kviz o svemu što smo na ovoj ekskurziji vidjeli: građevine, povijest, biljni i životinjski svijet.

Više fotografija potražite u našoj foto-galeriji!

Nataša Pasković, učiteljica