Praznik cvjetanja mjendula
Autor: Josip Kačunić, 22. 3. 2017.

„Danas smo u Slanomu proslavili Praznik cvjetanja mjendula.

Istina naš je mjenduo već prolistao, no to nas nije zaustavilo u tome da mu se poklonimo, pišemo i recitiramo pjesme o njemu, crtamo ga, popnemo se na njega, udišemo mirise Zemlje i proljeća i budemo sretni što smo sve što jesmo, u Polju, u vrtu rajskome. A.D.2017.“, rekla nam je Ivana Penjak Kasavica, Stručni suradnik pedagog O.Š. Slano i UŠLS Dubrovnik i idejni začetnik i organizator proslave Praznika cvjetanja mjendula. Uz podršku svojih kolega i učenika O.Š. Slano, prvo slavljenje Dana cvjetanja mjendula bilo je u veljači 2008. Inspirirana procvjetalim mjendulima Dubrovačkog primorja ali i braćom Japancima i njihovim slavljenjem cvjetanja trešanja i sama je došla na ideju novoga radosnog praznika koji bi bio povod pisanju pjesama, slikanju, buđenju umjetnika u svakom čovjeku i radosnom druženju u prirodi.

„Ako niste ove godine, dođite nam slijedeće i to prve sunčane dane veljače 2018.da zajedno slavimo Praznik cvjetanja mjendula pišući i crtajući u netaknutoj prirodi Dubrovačkog primorja. Dočekat će vas u radosti naši mladi pjesnici na čelu sa našom slanskom  pjesnikinjinjom Ljiljom Šimunović koja je naravno i voditeljica dramsko filmske literarne skupine O.Š. Slano i najveća podrška našeg Praznika cvjetanja mjendula, začetog još 2008. Dobro nam došli...“ rekla nam je I.P.K., idejni začetnik i organizator proslave Praznika cvjetanja mjendula.

Recitacije učenika O.Š. Slano povodom

Praznika cvjetanja mjendula

Mjenduo

Zasjalo je sunce,