Izlet u Konavle
Autor: Josip Kačunić, 2. 11. 2016.

U petak, 28.10. učenici naše škole posjetili su najjužniji dio naše županije i u pratnji svojih učitelja upoznali se s ljepotama i kulturnim znamenitostima Konavala. Autobusi su krenuli u 8 iz Slanog i već smo u 9 bili u Cavtatu. Nakon šetnje rivom i starim dijelom Cavtata posjetili smo Kuću Bukovac, muzej i rodnu kuću velikog hrvatskog slikara Vlaha Bukovca gdje su nam kustosice Helena Puhara i Lucija Vuković ispričale razne zanimljivosti iz njegovog života. Nakon Cavtata autobusom smo došli do zračne luke Čilipi gdje nas je dočekao zaposlenik Antun Burđelez koji nam je ispričao sve o posebnostima takvog mjesta. S obzirom da u zračnim lukama vrijede stroga pravila sigurnosti, i mi smo, kao i svi zaposlenici, morali proći kontrolu nakon čega smo izašli na pistu gdje nas je čekao autobus. Vožnja autobusom po pisti bilo je posebno iskustvo pa smo ga morali okovječit zajedničkom fotografijom za uspomenu.

Nakon zračne luke još smo malo ostali u Čilipima i posjetili zavičajni muzej gdje nam je etnolog Nikša Radulović ispričao zanimljivosti o poznatoj konavoskoj nošnji i konavoskom vezu.

Nakon Čilipa, već pomalo gladni, jedva smo dočekali sljedeću stanicu- konobu Vinica Monković smještenu u u prekrasnom  selu Ljuta gdje smo uživali u slasnom ručku. Nakon ručka prošetali smo se do mlinice Đivanović gdje nam je Ivo Đivanović pokazao i objasnio kako su stari Konavljani prije dolaska struje koristili snagu vode za pravljenje brašna.

Uživali smo u ljepotama naše županije, a u veselom društvu smo svi ponešto i naučili.

Tea Đivanović

Idi u Foto-galerija: