HVALA TI, BOŽE, ZA SVAKU MRVICU KRUHA!
Autor: Josip Kačunić, 13. 10. 2016.

Put od polja do stola je dug, težak  mukotrpan, ali je zalogaj slastan i nezamjenjiv.

Samo da nismo kruha gladni, neka imamo svoj kruh u rukama, a bilo bi dobro i da smo dobri kao kruh.

Svemu tomu roditelji  i učitelji uče svoju djecu odgajajući ih za život i sve što im život ususret donosi.

Svetost  kruha  spoznaju  u obitelji, u školi i u crkvi, ali ipak se događa da zaboravljaju koliko su blagoslovljeni srećom da svaki dan na trpezi imaju kruha i druge hrane u izobilju. Zaboravljamo i mi s njima koliki smo sretnici da svaki dan možemo uživati plodove Majke Zemlje.

Stoga je  jedan dan u godini nedostatan podsjetnik  za svu sreću koje nismo niti svjesni dok na planetu Zemlji svaki  dan od gladi  umre 16 500 djece mlađe od  5 godina.

Učenici naše škole su i ove, kao prethodnih godina, obilježili Dane zahvalnosti za plodove Zemlje i Dane kruha. I  po običaju trpeza je bila puna kruhova, slastica i raznovrsnih proizvoda od brašna koji su se dan prije rodili u kuhinjama njihovih mama i baka. Bilo je i slastica koje su same dječje ruke pripravile.

Prigodan program učenika prvoga razreda, njihov prvi nastup na školskoj priredbi, te recitali učenica  četvrtog razreda, a i čitanje literarnih radova učenika petog i šestog razreda  prenijeli su svima okupljenima jedinstvenu poruku:“Kruh je svetost na Zemlji, među nama, blagoslov svakoga živoga čovjeka. Poštujmo ga i odnosimo se prema njemu  s poštovanjem i štovanjem!“

Bila je ovo prigoda da se novi župnik slanjske Župe, fra Ivan Boras, malo bolje upozna s učenicima i učiteljima naše škole.  Molitvom nad trpezom   , koju je fra Ivan  predvodio, svi smo uglas molili: „Očenaš …. Kruh naš svagdanji, daj nam danas“Blagoslovljenu hranu svi su s radošću kušali i uživali u njoj.

A poseban ukras na trpezi , između slastica izrađenih po najnovijim receptima,  bio je pirni kolač. Oživjela tradicija primorskog pirnog kolača nastala je na radionici učenika trećega razreda, njihove učiteljice i predstavnica udruge Deša te voditeljice radionice, gospođe Nike Tomović.

Veselo, slatko, zabavno i sveto.

Poučno onoliko koliko nas podsjeti, kad god uzmemo komad kruha u ruku, da na planetu Zemlji  svakoga dana od gladi  umre 16 500 djece mlađe od pet godina.

Ljilja Šimunović

Idi u Foto - galerija: