Grad heroja
Autor: Josip Kačunić, 25. 6. 2022.

Dana 19. lipnja 2022. učenici 8. razreda četiriju osnovnih škola (OŠ Slano, OŠ Mljet, OŠ Trpanj, OŠ Orebić) krenuli su, u pratnji svojih razrednika, na trodnevni posjet Vukovaru. Učenici su tijekom terenske nastave bili smješteni u hostelu Dubrovnik smještenom u krugu bivše vojarne 204. brigade Hrvatske vojske Vukovar, danas Memorijalnog centra Domovinskog rata Vukovar.

(klikni na fotografiju za FOTO-GALERIJA)

Terenska nastava u Vukovaru  uključuje učenje o vrijednostima Domovinskog rata i značaja Bitke za Vukovar u obrani suvereniteta i teritorijalne cjelovitosti suvremene Republike Hrvatske. Tijekom terenske nastave u Vukovaru učenici uče o demokratskim procesima koji su doveli do stvaranja suverene i samostalne Republike Hrvatske te kako je ona obranjena u nametnutom ratu. Učenici posjećuju memorijalna mjesta na širem području grada Vukovara gdje se kroz predavanja vodiča uvode u događaje koji su se ovdje odigrali ratne 1991. godine.

Polazak je bio u 7:45 iz OŠ Slano, te smo gotovo cijeli prvi dan proveli putujući prema našem odredištu. Pristigli smo u suton dana, prijavili se te smjestili u hostel, te nakon okrijepe večerom pošli na počinak.

Drugi dan terenske nastave započeli smo posjetom Gradskog muzeja Vukovar koji je smješten u obnovljenom dvorcu Eltz. U mnoštvu prekrasnih zbirki i „mini“ putovanju u prošlost, učenici su imali uvid u bogatu kulturnu i etnografsku prošlost. Nakon kratkog dokumentarca o ratnim zbivanjima u prostorijama muzeja, pošli smo do sljedeće lokacije, Muzeja vučedolske kulture. U njemu su se učenici uz pomoć vodiča upoznali s geološkim položajem Vučedola, nazivom kulture, najranijim Indoeuropljanima, stočarstvom, naseljima, metalurgijom, keramikom, religijom, i ostalim značajkama vučedolske kulture. Nakon toga slijedila je posjeta župi sv. Filipa i Jakova, gdje su nas dočekali fratri, i gdje smo pogledali kratki dokumentarni film „Vukovarska priča“. Zatim smo vidjeli ratne ožiljke u samoj crkvi čija je obnova završena 2013. godine. U crkvi se ističe neobnovljeni oltar Gospe Žalosne, kao simbol ratnih razaranja 1991. godine.
U poslijepodnevnim satima smo imali predavanje „Domovinski rat“ u potkrovlju hostela, gdje su učenici imali retrospektivni pogled na kronologiju sukoba, raspad Jugoslavije, te put Hrvatske do njene samostalnosti i obrane. Neposredno nakon toga smo imali predavanje pukovnika o samoj obrani grada Vukovara, koja je trajala iscrpljujućih 87 dana. Grad heroj, kako je dobio titulu, je bio prekretnica rata. Dugo su odolijevali neprijatelju, koji je „polomio zube“ te pretrpio velike gubitke na tom području, a zlata vrijedne dane je dobila čitava domovina da se adekvatno pripremi na obranu od nadirućeg protivnika. Učenici su nakon toga mogli razgledati nekoliko unutarnjih i vanjskih izložbenih postava: “Sjećanje na Domovinski rat – Bitka za Vukovar”, prikaz srpskih koncentracijskih logora “Stajićevo” i “Begejci”, izložba pješačkog naoružanja korištenog u Domovinskom ratu i eksponate na otvorenom. Nakon toga su imali slobodno vrijeme za upoznavanje sa samim gradom, te zasluženo osvježenje i okrjepu.

Treći dan terenske nastave bio je predviđen za posjet memorijalnim lokacijama uz stručno vođenje. Spomen dom hrvatskih branitelja u Borovu selu i tenk kao znak sile koju su slomili hrabri branitelji predvođeni Blagom Zadrom i Marko Babićem, oduševio je učenike. Velika bitka za Trpinjsku cestu, popularno zvanom i Groblje tenkova, posjetili su učenike na nemile ratne događaje koje se i danas odvijaju u Europi. Nakon toga smo obišli Vukovarsku bolnicu u kojoj smo razgledali prostorije u kojima su se oporavljali naši branitelji, a poneki nažalost i svoje posljednje trenutke dočekali u njoj. Na putu prema Ovčari smo panoramski vidjeli ostatke nekad ogromne tvornice Borovo, koja je nekad zapošljavala preko 20 000 radnika, dok danas ona broji svega 600 radnika. U konačnici smo stigli na farmu Ovčara, udaljenu 5 kilometara jugoistočno od Vukovara. Posebno potresan je bio posjet bivšem hangaru u kojem su mučeni i ubijeni ranjenici i civili, te posjet masovnoj grobnici nedaleko od hangara gdje je okrutno pogubljeno 200 ljudi. Duboko potreseni krenuli smo na memorijalno groblje žrtava Domovinskog rata u Vukovaru, koje je podijeljeno u kojima su vječni mir našli poginuli branitelji, civilne žrtve, te njihove obitelji. Nakon ručka, prije samog polaska kući, otišli smo posjetiti jedan od simbola ratnih razaranja, Vodotoranj, koji se i dalje ponosno uzdiže unatoč svojim vidljivim ranama i ožiljcima koji dokazuju uloženi napor i žrtvu svih za slobodnu Hrvatsku.

Nakon svega je krenuo povratak našim kućama, gdje smo pristigli u zoru sljedećeg dana. Iako učenici tijekom osmog razreda uče o Domovinskom ratu i Vukovaru, terenska nastava im je omogućila da emotivno i zorno dožive komadić svoje nacionalne prošlosti svoje domovine i da iz strahote rata nauče vrijednost mira, ljubavi i poštovanja prema domovini Hrvatskoj.

Ivan Dodig